Yurdışı Dil Eğitiminde mevcut bir pasaportunuz yoksa ilk adım pasaport çıkartmaktır. Pasaport tipleri ve pasaport çıkartırken dikkat edilmesi gerekenleri bu yazımızda size açıklayacağız.

Pasaport başvurusunun yaş ayrımı gözetilmeksizin şahsen yapılması gerekmektedir. 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren pasaport başvurusu Nüfus Müdürlüklerine yapılmaktadır. Pasaport ücretini internetten veya bankalara yatırıp, yine internetten veya telefonla pasaport randevusu aldıktan sonra, nüfus müdürlüklerine 2 adet biyometrik fotoğraf ve TC Kimlik Kartınızla gitmeniz yeterlidir. Nüfus Müdürlüklerinde ilk olarak biyometrik veri işlemleri sağlanıyor, daha sonra biyometrik fotoğraf ve imza istenmektedir.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar

 • Biyometrik 2 adet fotoğraf
 • TC Kimlik Kartı veya nüfus cüzdanı
 • Varsa eski pasaport
 • Öğrenci belgesi (Harçsız pasaport talep edenler için)
 • Ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi

Türkiye’de Kullanılan Pasaport Türleri

 • Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport)
 • Bordo pasaport ya da resmi adıyla umuma mahsus pasaport Türkiye’de pasaport başvurusu yapan her Türk vatandaşının alabildiği standart pasaport türüdür. Ülkemizde kullanılan pasaport türleri arasında dolaşım gücü en sınırlı pasaport unvanına sahip olan bordo pasaport ile Avrupa ülkeleri, ABD, Avustralya gibi birçok ülkeye vize alarak seyahat ediliyor. Bordo pasaport, biyometrik pasaport sistemine geçilmeden Bordo pasaport sahiplerinin seyahat edebileceği vizesiz ülkeler yazısına göz atarak bu pasaportla hangi ülkelere gidebileceğinize bakabilirsiniz.
 • Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)

Yeşil pasaport ya da resmi adıyla hususi pasaport, 1, 2 ya da 3. derecede unvana sahip devlet memurları, eski bürokratlar ve görevde olan il ve ilçe belediye başkanlarına görev süreleri boyunca veriliyor. Yeşil pasaport alabilen devlet memurları arasında doktor, öğretmen, yerel yönetimde görev yapan kişiler ve akademisyenler de bulunuyor. Kadrolu ya da sözleşmeli olarak devlet memuru olan kişilerin kadro derecesinin 3 ve üzeri olması şartı gözetiliyor. Yeşil pasaporta hak kazanan memurlar istifa ya da emeklilik gibi durumlarda da yeşil pasaport hakkından yararlanıyor. Bu kişilerin eşleri ve 25 yaşını aşmamış öğrenci çocukları da yeşil pasaport çıkarabiliyor.

Yeşil pasaport sahipleri Avrupa ülkelerinin birçoğu ile dünyanın farklı bölgelerinde bulunan çok sayıda ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor. Yeşil pasaport sahibi olmak vizesiz seyahat hakkı nedeniyle büyük avantaj sağlıyor.

 • Gri Pasaport (Hizmet Pasaportu)

Gri pasaport ya da resmi adıyla hizmet pasaportu, görev derecesi nedeniyle yeşil pasaport alamayan devlet memurları ile Türkiye’de hükümet ya da kurum ve kuruluşlarca yurt dışında görevlendirilen kişilere görev süreleri boyunca tahsis edilen pasaport türü. Gri pasaport alabilecek meslek grupları arasında sarı basın kartı gazeteciler, milli federasyonlara bağlı sporcular, araştırma görevlileri ya da akademisyenler, yurt dışı fuar ya da kongreye katılacak öğrenci, sporcu ya da kamu görevlileri de bulunuyor.

Gri pasaport sahipleri tıpkı yeşil pasaport sahipleri gibi Avrupa ve dünyanın birçok ülkesine vize engeli olmadan seyahat edebiliyor. Gri pasaport görev süresi boyunca düzenlendiğinden genellikle kısa süreli oluyor ve görev dışında kullanılamıyor.

 • Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport)

Siyah pasaport ya da resmi adıyla diplomatik pasaport, Türkiye Cumhuriyeti’nde üst düzeyde görev yapan bürokrat ve devlet görevlilerinin kullandığı pasaport türü. Cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı yardımcısı, TBMM Başkanı ve üyeleri, Diyanet İşleri Başkanı, Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay gibi kurumlarda görev yapan kişiler, büyükşehir belediye başkanları ile büyükelçi ve konsolosluk görevlileri diplomatik pasaport sahibi olabiliyor.

Biyometrik pasaport uygulaması başlamadan önce diplomatik pasaportlar kırmızı renkteydi. Biyometrik pasaport uygulamasının başlamasıyla birlikte diplomatik pasaportlar siyah renkli oldu.

 • Kırmızı Pasaport (Geçici Pasaport)

Kırmızı pasaport ya da resmi adıyla geçici pasaport, geçerli bir pasaportun olmadığı, yurt dışında pasaport kaybı, pasaport geçerlilik süresinin bitmesi, Türkiye’ye sınır dışı edilme ve zorunlu haller (hastalık, sağlık sorunu, aile üyelerinden kayıp) gibi durumlarda Türkiye’nin yurt dışındaki temsilcilikleri tarafından düzenleniyor.

Geçici pasaport ile yurt dışından Türkiye’ye bir seferlik seyahat yapılabiliyor. Geçici pasaport başvurusu en çok yurt dışı seyahat sırasında pasaportunu kaybedenler tarafından yapılıyor. Yurt dışında pasaportun kaybedilmesi halinde geçici pasaportla ilgili ülkeden pasaportun geçerlilik süresi içinde Türkiye’ye dönme şartı bulunuyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*