Yaz Okuluna gitme zamanı yaklaştığında valiz hazırlamak için veliler ve öğrenciler tarafından en çok sorulan soruları sizin için bu yazımızda cevaplandıracağız.

Öncelikle valizinizin sağlam ve kolay taşınabilir olmasına özen göstermekte fayda var. Uçuşlarda bagaj hakkı genellikle 20 kg + 8 Kg el bagajı olmakla beraber biz her zaman 18 kg civarı bir valiz hazırlamanızı tavsiye ederiz. Bu tavsiyemizin nedeni; genellikle yurt dışına çıkıldığında yapılan alışverişler olur. Dönüşte 20 kg’ı aşan valizler bagaja kabul edilmeyebilir, ya da ekstra ücretlendirilmeler meydana gelebilir. Kilo kontrolü çok önemlidir. 

Kabin içi bagajlarda sıvı yasaktır. Buna: parfüm, krem, her türlü içecek ve sıvı ilaçlar da dahildir. 

Gelelim kıyafetlere: 

Yaz okullarında minimum 2-3 hafta kalındığından “yanıma hangi kıyafetlerimi almalıyım” en önemli sorunsalımız. Bu durumda dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde özetleyebiliriz:

İngiltere’de hava durumu değişkendir. Yaz aylarında, havanın gölgede ve akşamları soğuk, güneşte de çok sıcak olabileceği her zaman aklımızda bulunmalı. İngiltere’de yağış her zaman ihtimal dâhilinde olduğundan şemsiye, yağmurluk, su geçirmeyen ayakkabılar mutlaka valizimizde olması gerekenler arasındadır. Ama uzun şehir gezilerinde eğer bol güneşli bir hava varsa güneş kremi de gerekebilir. 

Bu durumda Temmuz-Ağustos aylarında olsak da hem yazlık hem de son baharlık kıyafetlere ihtiyaç olabilir. Üşüyünce üstümüze rahatça geçirebileceğimiz polar ya da sweat shirtler her zaman kurtarıcıdır. 

İngiliz evlerinde genellikle ayakkabı çıkarılır. Ev içi rahat kullanım için hafif bir terlik alınabilir.

Rahat ve yürüyüşe elverişli ayakkabılar en önemli olmazsa olmazlarımızdan. Bununla birlikte disko geceleri için birkaç parça şık kombin de yapılabilir. Unutulmamalıdır ki kalınan aileler haftada bir kıyafetlerinizi yıkar, bu yüzden çok fazla kıyafet almak size bolca yük anlamına da gelebilir.  

Unuttuğunuz kozmetik ya kişisel bakım ürünlerini gittiğiniz yerden de alabilirsiniz. En uygun alışveriş imkânları grup liderleriniz tarafından gittiğinizde sizinle paylaşılacaktır. 

Seyahatinizde en önemli ihtiyaçlardan biri de; varsa düzenli kullandığınız ilaçlardır. Bununla birlikte her ihtimale karşı yanınızda bulundurmanızı tavsiye edebileceğimiz ilaçları şu şekilde sıralayabiliriz: 

Yara bandı, 
Ağrı kesici, 
Bağırsak düzenleyiciler,
Bulantı ilacı, 
Mide için rahatlatıcı tabletler,
Probiyotikler, 
Boğaz için spreyler, 
Soğuk algınlığı ilaçları,
Alerjik reaksiyonlar için antihistemanik ilaçlar

Antibiyotik harici tüm bu ilaçları İngiltere’deki eczanelerden de alabilirsiniz ama bünyenizin alışık olduğu ve daha önceden kullandığınız ilaçları yanınıza almak her zaman daha güven vericidir. Soğuk sıcak farklarından bazen hafif soğuk algınlıkları ya da boğaz ağrıları yaşanabiliyor. Bir de alışık olmadığımız yemekler de midemizin rahatsız olması her zaman mümkün Sonuçta siz bedeniniz ve sağlık durumunuzu en iyi bildiğinizden kendinize göre önlem almakta büyük fayda var. 

Konaklayacağımız aileler için genellikle bir jest olarak küçük hediyeler almakta fayda görüyoruz. Üç hafta süreyle yanlarında kalacağınız aileniz için ilk izlenim açısından oldukça ince bir davranış ve aileleri çok mutlu ediyor. Öğrenciler ve grup rehberleri genellikle aileye Türk lokumu, baklava, küçük süs eşyaları gibi hediyeler götürüyor. Hediyeyi düşünürken valiz kilosu ve taşınabilirliğini de göz önünde bulundurmakta fayda var. 

Tüm bunlarla birlikte en önemli sorunsallardan biri de İngiliz yemek alışkanlıkları. Geleneksel Türk yemek alışkanlıkları düşünüldüğünde geçirdiğimiz birkaç hafta sonunda yemeklerimiz oldukça özleniyor. Elbette ki Türk lokantaları ve marketler de mevcut ama, bazen, fındık, ceviz gibi atıştırmalıklar, zeytin gibi bir kahvaltılık ya da Türkiye’de olup orada olmayan bazı atıştırmalıklar da yanımızda bulunabilir. 

İngiltere’de grup lideriniz, kaldığınız aile ve kendi ailenizle sürekli iletişim halinde olacağınızdan yanınızda bir power bank olmasında fayda var. Özellikle gezilerde ve günlük hayatınızda fotoğraf çekme, müzik dinleme, navigasyon kullanma gibi bolca pil tüketen aktiviteler söz konusu olduğundan şarj kablonuz ve power bank çok önemli. Mümkünse yedek şarj kablosu ve power bankinizi yanınızdan eksik etmeyin. 

İngiltere’de prizler Türkiye’dekinden farklı olduğundan yanınızda en az 1 priz dönüştürücü bulunmasında fayda var. Elektronik mağazalarından priz dönüştürücü temin edebilirsiniz. Türk prizinden İngiltere prizine dönüştürme işlemi için olduğunu belirtmeyi unutmayın. 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*