İngiltere Yaz Okullarında en çok önerdiğimiz konaklama biçimi İngiliz bir aile yanında konaklamadır. Aile yanı konaklama öğrencilere ihtiyaçlarını karşılama ve sosyal diyaloglar kurabilme açısından günlük dilde bolca pratik yapma imkânı sunar. Bazı durumlarda aynı evde kalan farklı milletlerden öğrencilerle tanışma, arkadaşlık kurma gibi olanaklar elde eden öğrencilerin genellikle devam eden yıllarda da bu arkadaşlıklarının sürdüğü gözlemlenir. 

Okul tarafından özenle seçilen ailelerin ve bulundukları evin de bir takım kuralları söz konusudur. Örneğin geleneksel İngiliz kültüründe “Thank you” ve “I’m sorry” gibi ifadeler çok önemlidir. Teşekkür etme alışkanlığı İngilizler tarafından çok önemsenir. 

İngilizce’nizin yetersiz olduğu durumlarda söylenenleri anlamanız bazen önem arz ettiğinden, online çeviri kaynaklarınız elinizin altında olsa iyi olur. Google Translation bu konuda oldukça etkin bir yardım sağlar. 

Yemek ve yaşam gelenekleri ülkeler arasında büyük değişiklikler gösterebiliyor dolayısıyla geleneksel Türk kahvaltısı ya da Türk yemeklerini İngiliz bir aileden çoğunlukla beklemiyoruz. Akşam yemekleri genellikle ailenin belirlediği bir saatte yenir ve eğer akşam yemeğine katılmayacaksanız öğle saatlerinde mutlaka aileye durumu bildirmeniz gerekmektedir. Eğer özel bir beslenme şekliniz varsa aileye bu konuda önceden tarafımızca bilgi verilmekte, et, balık tavuk gibi yemediğiniz özellikli ürünleri aileye tekrardan belirtmekte fayda var. (Helal, Vejeteryan, Vegan vs.) Eğer öğünlerinizde hoşlanmadığınız ya da yiyemediğiniz yiyecekler yer alıyorsa uygun ve nazik bir ifadeyle aileye mutlaka durumu ifade etmeliyiz.  

18 yaş altındaki öğrencilerin en geç aksam saat 22:00 itibariyle evde olması önemli bir zorunluluk. 

Telefonunuzla navigasyon kullanmayı öğrenmenizde fayda var.

Akşam saat 22:00’dan sonra evde kalan diğer öğrenciler ile sohbetimiz esnasında yüksek sesle konuşmak, ya da aileyi rahatsız edecek derecede yüksek sesle müzik dinlemek, oyun oynamak ya da telefonla konuşmak uygun olmayabilir. 

Kıyafetleriniz ailenin belirlediği zamanlarda yıkanacak ve kurutulacaktır. 

Her gün duş alabilirsiniz ama duş sürelerini çok uzun tutmamanız genellikle aile tarafından önemsenir. 5 dakika çok ideal bir süre olarak tanımlanır  Bunun tam tersi olarak 3 günden fazla duş almazsanız, bu durum da çok garip karşılanır

Aileye ait ev ve eşyalara zarar vermeniz durumunda sizden ailenin bu zararını karşılamanız istenebilir, bu yüzden her zaman dikkatli olmakta fayda var. 

Aile yanı konaklamayla alakalı olarak yaşadığınız tüm sorun ve sorularınızı yerleştiğiniz andan itibaren sizinle gelen grup lideri öğretmenlerinizle mutlaka paylaşınız. 

Okula geç kalma ya da zorunlu nedenlerden gidememe gibi bir durum söz konusu olursa hemen grup lideri öğretmeninize bilgi veriniz. 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*